Ara
  • Özge Dağlık

At Kestanesi Mucizesi

Güncelleme tarihi: 27 Ağu 2020

At kestanesi ağacı 15-30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yetiştirilen iri bir ağaçtır.  Ana vatanı Balkanlardır. Kestaneye benzer meyveleri vardır. Sonbaharda toplanan bu meyveler içindeki eskülin esansından dolayı kan dolaşımına tesir eder. P vitamini özelliklerine sahiptir.


İlk kez keşfedildiği 1500'lü yıllardan itibaren alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. At kestanesi ağaçlarından elde edilen tohumlar geleneksel olarak eklem ağrısı, yumuşak doku şişmesi ve ateşin yanı sıra bağırsak ve mesane sorunları ile mücadelede kullanılır. Osmanlı zamanında kadınların cilt bakımlarında tercih ettiği at kestanesi, aynı zamanda ilaç sanayisinde de tüketilir. Günümüzde de bir çok alanda kullanılmaya devam etmektedir.


AT KESTANESİNİN FAYDALARI NELERDİR?


– Eklem ve kemiklerde romatizma ya da iltihaplanmada kaynaklı ortaya çıkan ağrıları dindirir.


– Şah damarı, alın ve ayak tabanlarına sürüldüğünde vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek sinirlerin beyne daha iyi iletilmesini destekler. Kronik stres ve yorgunluğu önler. Bunun yanı sıra kan dolaşımını düzenlendiğinden damarların tıkanmasını önler.


– At kestanesinin damar büzücü ve kan dolaşımını güçlendirici tonik etkileri vardır. Bu sayede varis,flebit ve hemoroit hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır.


– At kestanesi içerdiği apigenin sayesinde sarkan derileri toparlar. Kırışıklığı önleyerek yaşlılığı engeller.


– Sürekli aynı pozisyonda oturmak ya da genetik sorunlardan dolayı oluşan kılcal damar çatlamasını giderir. Özellikle yüzde meydana gelen kılcal damar tedavisinde etkilidir.


– Antioksidan açısından güçlü olan at kestanesi vücudun kuvvetlenmesini sağlar.


– Göğüse sürülen at kestanesi kremi öksürüğün kısa sürede kesilmesini sağlar.


– Koltuk altına sürüldüğünden terleme yapar. Bu terleme ile vücuttaki toksinleri atar. Böylece üst solunum yolu hastalıklarını önler.


– Hemoroid rahatsızlığında meydana gelen kanamaları azaltır.


– At kestanesi yağı saç dökülmesini önler. Ayrıca cildin yenilenmesini destekleyerek lekeleri giderir.#onlinealışveriş #mağazalar #alışveriş #farmasi #atkestanesi #eklemağrısı #

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör