Ara
  • Özge Dağlık

Farmasi Kurucusu Dr. Cevdet Tuna Kimdir?


Dr. Cevdet Tuna 1923 yılında Edirne'de doğdu. 

Ailenin 9 çocuğundan (Ailenin 9 çocuğu 11 üniversite bitirmiştir) 7.si olan Dr . Cevdet Tuna, 1930 yılında ilk öğretim hayatına Edirne'nin Balıkpazarı İlkokulu’nda başladı.

1935 - 1941 yılları arasında Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1941 - 1947 yılları arasında Almanya Goethe Tıp Fakültesi’ni başarı ile bitirdi.

Eğitimini bitirdikten hemen sonra memleket hasreti ile yurda döndü. 1950 yılına kadar 3 yıl boyunca İstanbul Hadımköy Tabip Asteğmen olarak kendisine tahsis edilen bir atla bütün Trakya'daki birliklere ordunun tek doktoru olarak şifa dağıttı.

1952 yılında ilk profesyonel hayatına Türkiye'nin ilk 5 ilaç firmasından birini, Tege İlaç Fabrikası’nı kurarak başladı.

Türkiye'de ilk öksürük şurubu, ağrı kesici hapı, yanık merhemi, öksürük tabletlerini formülize etti. İşine duyduğu aşkla her geçen gün büyüyen şirketinde her daim ilaç üretimindeki tüm aşamalarda bizzat kendisi bulunurdu. Türkiye'deki ilk tahlil laboratuvarlarının kurulmasında etkin bir rol üstlendi. 1977 - 1995 yılları arasında 13.500 eczanenin arka bölümündeki havanda yapılan ilaçların ham madde ihtiyaçlarının ithalatını yaptı.

Yerli ilaç üreten küçük ve orta ölçekli firmalara mutemetlik yaptı. 1998 yılında Tanalize firmasını kurdu ve Farmasi, Dr. C Tuna, Eurofresh markaları adı altında üretilen 2.000 çeşitten fazla ürün üreten kozmetik üretim tesislerinin onursal başkanı olarak hayatına devam etti.


Doktor Cevdet Tuna 29 Nisan 2017 yılında 94 yaşında hayata gözlerini yumana kadar ayda bir gün, oğlu Sn. Hakan Tuna yönetiminde olan Farmasi tesislerini ziyaret ederek eski formülleri hakkında yöneticilerle sohbetler gerçekleştirmiştir.

Basını yakından takip ederek oluşturduğu rakip analizleri ve derlediği haber ve ilanlarla, ArGe ve Pazarlama departmanlarına da destek vermiştir.

Toplamda 66 yıllık profesyonel iş yaşamı boyunca, çok çalışmayı ilke edinen Dr. Cevdet Tuna, yaptığı her işte insan kaynağının çok önemli olduğu bilinci ile insan yetiştirmenin en büyük yatırım olduğuna inanmıştır. Her zaman dürüstlüğü, çalışanlarına verdiği önem, ailesine verdiği değer, doğayı ve hayvanları çok sevmesi ile çalışanlarının ve dostlarının hayranını kazanmıştır.


Kaynak: www.farmasi.com.trAşağıdaki linkten Dr. Cevdet Tuna Belgeselini izleyebilirsiniz.


https://youtu.be/LdDwm2-Gw5g


18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör