Ara
  • Özge Dağlık

Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsağın kalp ve damar sağlığına faydaları ve doğal antibiyotik etkisi hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki saçlarımız için de çok faydalı olduğunu biliyor musunuz? Şimdi biraz sarımsağın saça faydalarından bahsedelim.


Sarımsağın içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunur. Kalsiyum saç uçlarındaki kırıkların yok olmasını sağlayarak, saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.


Sarımsak sülfür açısından da son derece zengindir. Sülfür, saç üretimi için gerekli olan keratinin ve daha bir çok proteinin yapısal parçasıdır. İçeriğindeki sülfür sayesinde sarımsak saçlarımızın daha parlak, sağlıklı ve ışıltılı görünmesine katkı sağlamaktadır.


Sarımsağın içerisinde E vitamini de bulunur. E vitamini saçların dökülmesine engel olup, saçların daha yoğun ve gür bir şekilde çıkmasını sağlar.


Sarımsağın bilinen güçlü antibiyotik etkisi saç derisindeki hücreleri yenileyerek daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.


Ayrıca sarımsak içerisinde bulunan alisin maddesi saçlarımızın diplerinde oluşan kepeklerin yok olmasını sağlayarak saçın fazla yağlanmasına engel olur.


Sarımsak C vitamini bakımından da oldukça zengindir. C vitamini saçları kırılmalardan korur ve kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olur.


Saçlarımız için bu derece faydalı olan bu besini saçlarımıza çeşitli şekillerde uygulayabilmekteyiz. Sarımsak ile kendimizin yapabileceğimiz birçok kür tarifi mevcut olmakla birlikte içeriğinde sarımsak özleri bulunan pek çok kozmetik ürünü de bulunmakta. Kür şeklindeki uygulamalarda özellikle oluşturduğu koku bizler için rahatsızlık yaratabilmekte. Ayrıca hem kür hazırlamak hem de uygulamak için harcadığımız zaman ve enerji de bizlerin birkaç uygulamadan sonra uygulamanın devamını getirmekten vazgeçmemize neden olabilmektedir. Sizlerin de bildiği gibi böyle uygulamaların fayda sağlayabilmesi için en az 3-4 ay gibi bir süre düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir. İşte bu nedenlerle diğer bir yöntem olan sarımsaklı kozmetik ürünlerinin kullanılması çok daha tercih edilir bir yöntem oluyor. Kullanımı çok daha pratik ve zahmetsiz olması nedeniyle Sarımsaklı şampuanlar bu ürünler arasında en çok tercih edilen oluyor. Bu sayede istenilen etkiyi görmek için gereken devamlılığı sağlamak daha mümkün hale gelmiş oluyor.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör